PRP Tedavisi – Ürolojik Uygulamalar

PRP tedavisi ile iktidarsızlık, erken boşalma, Peyroni hastalığı, azospermi, prostatit, interstisyel sistit, aşırı aktif mesane ve vezikovajinal fistül tedavilerinde güvenilir, ameliyatsız çözümler!

PRP, Platelet Rich Plasma yani trombositten zengin plazma ifadesinin baş harflerinden elde edilmiş bir kısaltmadır. PRP tedavisi, kişiden alınan az miktardaki kanın özel işlemlerden geçirilerek, trombosit içeriğinin alınıp, yine aynı kişiye enjeksiyon yoluyla geri verilmesi şeklinde uygulanmaktadır. PRP tedavisinden amaç, trombosit içeriğinde bulunan doku onarıcı, yara iyileştirici, kök hücreleri uyarıcı maddeleri elde ederek hasarlı dokuya vermek ve dokunun iyileşmesini sağlamaktır. ilk olarak 1987’de açık kalp ameliyatlarında kullanılmıştır. Günümüzde ortopedi, dental, travmatik cerrahi, dermatoloji, estetik cerrahi ve üroloji gibi pek çok alanda kullanılmaktadır.

Ürolojide PRP tedavisinin ilk kullanımı erkeklerde sertleşmeme nedenlerini tedavi etmek için geliştirilen P-Shot olmuştur. Takiben kadınlarda cinsel fonksiyon bozukluklarında G-shot ve O-shot olarak kullanılmaya başlandı. Bu uygulamaların dışında PRP tedavisi erken boşalma, Peyroni hastalığı (penis eğriliği), azospermi, interstisyel sistit, prostatit ve vezikovajinal fistül tedavisinde kullanılmaktadır.